Välkommen till bibu!
bibu är festivalen som får hela Helsingborg att bubbla av
TEATER, DANS, OPERA OCH CIRKUS-
FÖRESTÄLLNINGAR FÖR BARN, UNGA OCH DIG!
Under fyra dagar, den 27 – 30 maj 2026, kommer det att runt om i Helsingborg att visas ett stort antal föreställningar skapade för barn och unga. Under festivalen bibu kan du ta del av några av de mest spännande föreställningarna från Sverige och utomlands. Det kommer att bli teater, dans, cirkus och musikteater för barn och unga mellan 0-20 år.
Föreställningarna visas runt om i hela Helsingborg; på Stadsteatern, Konserthuset, Dunkers, Tryckeriet, Nicolaiskolan, Arenan mm så det gäller att ha koll på var din föreställning visas.
Programmet kommer att släppas i april 2026 och biljetterna kommer att säljas via Helsingborgs stadsteaters hemsida. Barn och unga mellan 0-20 år går gratis på alla föreställningar.
bibu 2026
DATUM 27-30 maj 2026
BILJETTER släpps i april
TÄNK PÅ att föreställningarna ges på olika platser runtom i Helsingborg!
Alla upp till och med 20 år går in gratis
Om bibu
bibu är en festival som sker i Helsingborg vartannat år. Festivalen visar utvalda föreställningar för barn och unga runt om i hela staden. Under festivalen samlas ett stort antal professionella scenkonstaktörer för att ta del av de utvalda föreställningarna och olika seminarier. Festivalen gästas även av internationella besökare. bibu är Sveriges viktigaste mötesplats med, för och om professionell scenkonst för en ung publik.
bibu genomförs i samarbete med Helsingborgs stadsteater, Helsingborgs Konserthus och Dunkers kulturhus samt andra aktörer i staden med stöd av Helsingborg Arena & Scen, Helsingborgs kulturförvaltning, Region Skåne och Kulturrådet.
